Porady dotyczące prania

Porady dotyczące prania

Porady dotyczące użytkowania tkanin

Różne rodzaje materiałów mają różne wymagania. Wszelkie ważne informacje o sposobie konserwacji naszych tkanin znajdziesz w przepisach prania.

Acetat

Sposób użytkowania tkanin z acetatu

Tkaniny z dużą zawartością acetatu tracą w praniu formę i połysk. Alternatywnie można oddać tkaninę do pralni chemicznej, ponieważ włókna tej tkaniny zwykle bardzo dobrze znoszą czyszczenie chemiczne. Maksymalna temperatura żelazka nie powinna wynosić więcej niż 120°C, w przeciwnym razie może dojść do zniszczenia tkaniny, którego nie da się już naprawić. Proszę stosować się do symbolei podanych na metce tkaniny.

Bawełna

Sposób użytkowania tkanin bawełnianych

Odzież bawełniana oraz tkaniny z bawełny dla domu w kolorach trwałych są z reguły odporne na gotowanie. Jednak jeśli chodzi o odzież wierzchnią stosuje się tkaniny, które nie nadają się do prania, ponieważ mogłyby się zbyt skurczyć. Proszę zwrócić uwagę na instrukcje podane na metce lub w razie niepewności zapytać o radę w pobliskiej pralni chemicznej. Tkaniny bawełniane, które nie są szczególnie obrabiane (tak jak np. kurtki z woskowanej tkaniny bawełnianej) można prasować w temperaturze do 200°C.

Cupro

Sposób użytkowania tkanin cupro

Proszę zachować ostrożność podczas prania tkaniny cupro i stosować się do instrukcji podanych na metce produktu. Maksymalna temperatura żelazka w przypadku tkanin cupro wynosi 150°C.

Włosie zwierzęce

Sposób użytkowania wyrobów z włosia zwierzęcego

Wyroby z naturalnego włosia zwierzęcego należy zawsze czyścić chemicznie.

Wyroby skóropodobne

Sposób użytkowania wyrobów skóropodobnych

Wyroby wykonane z tworzyw gładkich lub welurowych można zazwyczaj prać w programie prania tkanin delikatnych w 30°C. Proszę stosować się do instrukcji podanych na metce oraz w razie niepewności zapytać o radę w pralni chemicznej. W żadnym wypadku nie należy tych wyrobów wirować, ponieważ może to spowodować ich pomarszczenie. Wyroby skóropodobne należy prasować wyłącznie na lewej stronie oraz w niskiej temperaturze.

Skóra

Sposób użytkowania skóry

Z reguły skóry nie powinno się samemu czyścić, lecz oddać dany wyrób do pralni chemicznej, która ma doświadczenie w czyszczeniu chemicznym wyrobów ze skóry. Jednakże istnieje kilka reguł ułatwiających pielęgnację skóry:

 1.  Aby uchronić wyroby ze skóry przed plamami z wody, należy je przed pierwszym użyciem zaimpregnować. W środki do impregnacji można zaopatrzyć się w każdym specjalistycznym sklepie z tekstyliami.
 2. Plamy z tłuszczu można usunąć nawilżoną ciepłą wodą ściereczką z dzianego włókna. Jeśli nie uda się w ten sposób usunąć plamy, zaleca się zaprzestać dalszego usuwania. Z czasem tłuszcz wsiąknie w skórę.
 3. Suche zabrudzenie można z reguły usunąć zwilżoną ściereczką.

 Mokrych zabrudzeń nie należy wycierać do wyschnięcia. Zamiast tego można przyłożyć do plamy ściereczkę, która wchłonie zabrudzenie.

Len

Sposób użytkowania tkanin z lnu

W przypadku pielęgnacji lnu należy kierować się celem, w którym dany wyrób jest stosowany. Jeśli chodzi o wysokojakościową odzież (np. garnitury lub damskie kostiumy damskie), to należy odnieść je do pralni chemicznej. Odzież codziennego użytku oraz tkaniny dla domu można z reguły normalnie prać i prasować w temperaturze do 200°C. Proszę stosować się również do instrukcji podanych na metce wyrobu.

Mikrofibra

Sposób użytkowania tkanin z mikrofibry

Jeśli zdecydują się państwo na czyszczenie tkanin z mikrofibry w domu, to należy wybrać program dla prania delikatnego oraz niską temperaturę prania. Po praniu radzimy pozostawić do wyschnięcia na powietrzu, aby zapobiec gnieceniu się tkaniny. Prasować z użyciem lub bez użycia pary wodnej w niskiej temperaturze i na lewej stronie. Aby zachować jakość tkanin z mikrofibry, należy regularnie ponawiać impregnację.

Nylon

Sposób użytkowania tkanin nylonowych

Nylon składa się z włókien poliamidowych, więc podlega tym samym regułom pielęgnacji. Tak więc w przypadku prania odzieży lub tkanin dla domu należy zwrócić uwagę na to, aby prać na lewej stronie oraz nie prać w zbyt wysokich temperaturach, ponieważ może dojść do skurczenia się lub pogniecenia tkaniny. Tekstylia nylonowe są z reguły wrażliwe na ciepło, dlatego należy je prasować wyłącznie w niskich temperaturach.

Anilana

Sposób użytkowania tkanin z anilany

Wyroby z anilany lub z domieszką anilany można z reguły prać, jednakże w jak najniższej temperaturze oraz należy stosować się do instrukcji podanych na metce. Poza tym należy unikać suszenia tkanin w suszarce oraz prasowania przy użyciu pary wodnej.

Poliamid

Sposób użytkowania tkanin z poliamidu

Piorąc odzież lub tkaniny dla domu z poliamidu należy uważać, aby nie prać ich w zbyt wysokiej temperaturze, gdyż może to spowodować skurczenie się lub gniecenie tkanin. Tekstylia z poliamidu są z reguły bardzo wrażliwe na ciepło, dlatego należy je prasować wyłącznie w niskich temperaturach.

Poliester

Sposób użytkowania tkanin poliestrowych

Tkaniny z poliestru nadają się zarówno do normalnego prania jak i do czyszczenia chemicznego. Jednak należy prać je w niskich temperaturach. Maksymalna temperatura żelazka powinna wynosić 150°C.

Polietylen

Sposób użytkowania tekstyliów polietylenowych / polipropylenowych

Tekstylia zawierające polietylen lub polipropylen można czyścić na mokro oraz w niskiej temperaturze. Nie należy ich natomiast prasować.

Żywa wełna

Sposób użytkowania żywej wełny

Wyroby zawierające domieszkę żywej wełny należy prać ręcznie (w temperaturze ciała oraz w specjalnym środku do prania wełny). Podczas prania nie należy trzeć tkaniny. Do wyschnięcia położyć, w przeciwnym razie wyroby z żywej wełny mogą się rozciągnąć. Aby zmniejszyć ilość wody w wełnie, można zawinąć ją we frotę i delikatnie wycisnąć (nie wykręcać!).

Wyroby zawierające domieszkę żywej wełny należy prasować w średniej temperaturze (2 stopień). Poprzez użycie pary wodnej lub wilgotnej ściereczki można uniknąć powstania połysku.

Jedwab

Sposób użytkowania jedwabiu

W przypadku pielęgnacji jedwabiu należy stosować się do następujących wskazówek:

 • Nie stosować środków wybielających
 • Unikać bezpośredniego lub silnego nasłonecznienia jedwabiu
 • Podczas prasowania nie używać wody
 • Nie spryskiwać jedwabiu perfumem czy dezodorantem
 • Nie używać wody do wywabiania plam
 • Nie wykręcać po praniu
 • Jedwab zawsze prasować na lewej stronie.

 Jedwab można czyścić nie tylko chemicznie, lecz można go prać również ręcznie. Tutaj krótka instrukcja prania ręcznego jedwabiu:

 1.  Należy stosować delikatny środek do prania jedwabiu lub delikatne mydło.
 2. Jedwab należy zamoczyć na ok. od 3-5 minut w letniej wodzie. (ciemny lub wzorzysty jedwab należy tylko krótko wyprać ręcznie w ZIMNEJ wodzie, nie wolno zamaczać!)
 3. W międzyczasie należy lekko poruszać jedwabiem (nie wykręcać!). Jak tylko jedwab się namoczy, należy delikatniej nim poruszać, ponieważ w stanie mokrym jest on o wiele delikatniejszy.
 4. Po ok. 5 minutach należy wyciągnąć jedwab z wody oraz wypłukać go w zimnej wodzie z dodatkiem łyżeczki octu, aby usunąć resztki mydła.
 5. Następnie należy zawinąć jedwab w suchy ręcznik, aby pozbyć się wsiąkniętej wody. (W przypadku ciemnego lub wzorzystego jedwabiu należy użyć kilkuwarstwowo ręcznika)
 6. Potem należy rozwinąć ręcznik oraz lekko naciągnąć rogi tkaniny tak, aby się wyprostowała.
 7. Z reguły jedwab należy prasować z lewej strony. Poza tym podczas prasowania jedwab powinien być lekko wilgotny. Należy uważać na ustawienia temperatury żelazka. W żadnym wypadku nie wolno prasować jedwabiu w zbyt wysokiej temperaturze!
Wiskoza

Sposób użytkowania wiskozy

Wyroby z wiskozy należy prać ostrożnie oraz stosować się do instrukcji podanych na metce. Tekstylia z wiskozy należy prasować w temperaturze nie wyższej niż 150°C.